Lund, Sverige, 27 mars 2025

Gedea Biotech meddelade idag att det amerikanska patentverket (United States Patent and Trademark Office, USPTO) har beviljat företagets patentansökan som täcker den aktiva ingrediensen i företagets första produkt pHyph för att förebygga förtidsbörd (för tidig förlossning) hos gravida som har bakteriell vaginos.

Det senaste godkända patentet skyddar “a method for preventing preterm birth in a pregnant individual with bacterial vaginosis” dvs en metod för att förhindra förtidsbörd hos gravida personer med bakteriell vaginos. Sedan tidigare är två amerikanska patent godkända för behandling av svampinfektioner med GDA 001 som är den aktiva ingrediensen i Gedeas produkt pHyph, samt ett patent som skyddar behandling av bakterieinfektioner och bakteriell vaginos med GDA 001.

Det saknas idag en effektiv behandling som minskar risken för förtidsbörd och en sådan skulle ha en enorm inverkan på obstetrisk och neonatal vård globalt. Ungefär vart tionde barn föds för tidigt (innan fullgången tid, vecka 37) och i hela världen föddes 13,4 miljoner barn för tidigt under 2020. Kostnaderna inom hälso-och sjukvård för förtidsbörd beräknas till 25 miljarder USD, bara i USA.

Helena Strevens, MD, Ph.D, Medical Advisor på Gedea Biotech  och en av grundarna till bolaget, förklarar sambandet mellan bakteriell vaginos och förtidsbörd:

– Det är välkänt att bakteriell vaginos och annan vaginal obalans under graviditet ökar risken för förtidsbörd. När den gravida kvinnans vaginala mikrobiom domineras av laktobaciller, är det en större sannolikhet för fullgången graviditet. pHyph har i studier visat sig signifikant förbättra det vaginala mikrobiomet, särskilt genom att öka förekomsten av gynnsamma laktobaciller och minska vaginal obalans, säger Helena Strevens.

Vidare studier av att förebygga för tidig födsel med pHyph kan ske via samarbete eller partnerskap med läkemedelsföretag som är aktiva inom området.

Gedea Biotech innehar beviljade patent inom samma patentfamilj i Europa, Kina och Japan, samt beviljade patent för behandling av svampinfektioner i bl.a. USA, Japan, Europa och Kina. Dessutom innehar Gedea Biotech beviljade produktpatent för pHyph i bl.a. Europa, Kina, Indien och Japan.

Annette Säfholm, Gedea Biotechs VD kommenterar:

–          Det amerikanska patentet som täcker en metod att förhindra förtidsbörd med pHyph, stärker Gedeas möjligheter på en av de största marknaderna. De resultat som vi har idag avseende mikrobiom är lovande och vidare studier kommer att ge fördjupad kunskap om förtidsbörd, säger Annette Säfholm.